30. obljetnica Hrvatskog akademskog sportskog saveza i UNISPORT STARS

12.02.2024.

U svečanoj akademskoj atmosferi Kockice, zgrade Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske održan je UniSport Stars – Godišnja dodjela nagrada Hrvatskog akademskog sportskog saveza te proslava jubilarnog 30. rođendana Hrvatskog akademskog sportskog saveza.

Uz predstavnike akademske zajednice, svečanosti su prisustvovali uvaženi uzvanici iz političke i sportske javnosti – predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Ante Bačić, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić, predsjednik Europske sveučilišne sportske asocijacije Adam Roczek, predsjednik Rektorskog zbora i rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić te ostali uvaženi rektori i dekani, članovi Izvršnog odbora Svjetske sveučilišne sportske federacije, kao i brojni poznati hrvatski sportaši.

Hrvatski akademski sportski savez ove godine obilježava tri desetljeća postojanja i predanog djelovanja kao krovno sportsko udruženje i jedini nacionalni sportski savez zadužen za akademski sport u Hrvatskoj. Od svog osnutka 1994. godine, HASS je postao ključna institucija u promicanju sportske izvrsnosti, fair playa i tjelesne aktivnosti među studentima diljem Hrvatske.

Najveći rast i razvoj proživljava upravo u posljednjih 10 godina, a osim stalnih nastojanja da omogući sudjelovanje studenata sportaša na nacionalnim i međunarodnim sveučilišnim sportskim događanjima, HASS ima bogatu povijest organiziranja i domaćinstava međunarodnih sportskih događaja među kojima se ističu Europske sveučilišne igre 2016. godine u Zagrebu i Rijeci.4

UNISPORT STARS

U konkurenciji najboljeg ženskog kolektiva ove godine nagradu su osvojile karatistice sa Sveučilišta u Rijeci; Ema Sgardelli, Lucia Battaia i Lea Vukoja s trenericom Ivanom Bebek Bašić

Na trodnevnom Europskom sveučilišnom prvenstvu u borilačkim sportovima koje se održalo u Zagrebu od 21. do 23. srpnja 2023. godine, hrvatski studenti osvojili su osam medalja u karateu. Od toga, čak dva najsjanija odličja pripala su studenticama Sveučilištu u Rijeci – pojedinačno Emi Sgardelli u kategoriji -50kg, kojoj je dodala ekipno zajedno s kolegicama Luciom Battaia i Leom Vukojom.Djevojke su do zlata došle pobjedama nad ekipama Sveučilišta u Salzburgu (2:1), Tehničkog sveučilišta u Rigi (2:0), Državnog sveučilišta fizičke kulture Lviv (2:0), dok su u finalu svladale predstavnice Južnoukrajinskog državnog pedagoškog sveučilišta Ushinskogo s 2:1.

Osim uspjeha u sveučilišnom sportu, Lea, Ema i Lucia nižu vrhunske rezultate na europskim i svjetskim karate prvenstvima, te su sve tri prvakinje Hrvatske u svojim kategorijama.