Prehrana i hidratacija prije aktivnosti

Prehrana nije uvijek jednaka, mnogi čimbenici utječu na odabir hrane. Način i sastav prehrane ima značajan utjecaj ne samo na zdravlje već i na postizanje željenih izvedbi aktivnih pojedinaca i sportaša. Ako je u skladu s preporukama pravilne prehrane, njihova se prehrana ne bi trebala značajno razlikovati, no postoje važne razlike. Porast intenziteta i količine aktivnosti traži ne samo veći unos energije već i osobno prilagođene planove prehrane važne za postizanje različitih sportskih ciljeva, stoga opće preporuke prehrane za aktivne pojedince ne mogu odgovarati svakome. Ipak, za dobro zdravlje, oporavak i imunitet važna je uravnotežena i raznovrsna prehrana sastavljena uglavnom od cjelovitih, neprerađenih namirnica, kojom se ostvaruju prednosti sinergije svojstava hranjivih tvari i ostalih sastojaka hrane. Dobro poznavanje prehrane i savjetovanja s nutricionistom mogu pomoći u rješavanju nedostataka prehrane i izradi odgovarajućeg programa prehrane za postizanje željenog sportskog i osobnog cilja. Većina je prehrambenih preporuka za sportaše usmjerena na postizanje dobrog oporavka nakon aktivnosti bez uzimanja u obzir specifične zahtjeve vrsta aktivnosti i sporta, te utjecaja na zdravlje i sastav tijela. Zapravo, program prehrane treba biti personaliziran i treba uvažavati specifičnost aktivnosti, osobne i sportske ciljeve, prehrambene preferencije i osobne odgovore na sastav i način prehrane. Prehrana sama ili u kombinaciji s aktivnosti ima utjecaj na izvedbu, dok aktivnost prilagođava sportaša na razvoj metaboličke i funkcionalne učinkovitosti programu prehrane i ključnim hranjivim tvarima. Stoga određeni programi prehrane namijenjeni natjecanju trebaju osigurati odgovarajuće zalihe hranjivih tvari za energetske i kognitivne potrebe za željene izvedbe. Prehranu je potrebno prilagoditi promjenama trenutnih ili dugoročnih ciljeva te uvjetima i zahtjevima aktivnosti bilo tijekom treninga ili natjecanja. Učinak takve prehrane će biti vidljiv kada se primjenjuje dosljedno, a za njenu učinkovitost, prehrana mora biti održiva i osobno prilagođena. Trening za postizanje željenog sportskog cilja je dugotrajan proces, kao i dosljedna primjena prehrane, nema laganih opcija ni brzih rješenja. Važeće smjernice sportske prehrane sadrže preporuke unosa energetskih hranjivih tvari i hidracije koje su prikazane tako da se mogu slijediti ovisno o različitim fazama treninga ili natjecanja. Energija i hranjive tvari su izražene po kg tjelesne mase i vremenskom rasporedu njihovog unosa, s ciljem ostvarivanja odgovarajuće nutritivne i energetske podrške za specifične zahtjeve sporta tijekom dana.

Dovoljno energije

Dovoljno ugljikohidrata i bjelančevina

Vrijeme konzumiranja obroka prije aktivnosti

Dobra hidracija


Tablica 1. Smjernice za unos ugljikohidrata prije aktivnosti ili sporta

Tablica 2. Primjeri hrane bogate ugljikohidratima (50-75g) i bjelančevinama (10-20g) koja se preporuča u obrocima prije aktivnosti

Tablica 3. Prijedlozi hrane/jela i sadržaj ugljikohidrata koji se mogu konzumirati prije aktivnosti

Piše: dr. sc. Gordana Kenđel Jovanović, dipl. ing. nutr.

Literatura

  1. Kerksick CM, Wilborn CD, Roberts MD, Smith-Ryan A, Kleiner SM, Jäger R, Collins R, Cooke M, Davis JN, Galvan E, Greenwood M, Lowery LM, Wildman R, Antonio J, Kreider RB. ISSN exercise & sports nutrition review update: research & recommendations. J Int Soc Sports Nutr. 2018;15(1):38.  
  2. Belski R, Forsyth A, Mantzioris E. Nutrition for Sport, Exercise and Performance. A practical guide for students, sports enthusiasts and professionals. 1 izd., Routledge, London; 2019. 
  3. Jeukendrup A, Gleeson M. Sport Nutrition, 3. izd., Human Kinetics; 2019. 
  4. Clark N. Nancy Clark’s Sports Nutrition Guidebook. 6.izd., Champaign, IL: Human Kinetics; 2020. 

Ažurirano 14.11.2023.

Skip to content