UNIRI PILATES I BODYWEIGHT – Dvorana Mladosti Trsat
UniRi pilates je metoda vježbanja koja naglašava kontrolu, snagu, fleksibilnost i ravnotežu. Uključuje serije kontroliranih pokreta koje se izvode najčešće na prostirci. Pilates se fokusira na jačanje “core” mišića – mišića abdomena, donjeg dijela leđa, kukova i zdjelice, što pomaže stabilizaciji tijela i poboljšanju držanja. Pilates je odličan za postizanje bolje ravnoteže, snage i fleksibilnosti te može pomoći u poboljšanju kvalitete života smanjenjem bolova i povećanjem pokretljivosti.
UniRi bodyweight je program za sve one koji nisu ljubitelji treninga s vanjskim opterećenjem. Program će se provoditi isključivo s težinom vlastitog tijela. Provoditi će se različiti sustavi treninga čije će težina i kompleksnost progresivno rasti. Cilj je pozitivan utjecaj na oblikovanje tijela, smanjenje potkožnog masnog tkiva kao i viša razina aktivacije kinestetičkih osjeta.
FITNESS POČETNI I NAPREDNI PROGRAM – teretana Kampus
Edukacija za samostalno vježbanje u teretani je oblik edukacije u kojem se približavaju pojmovima brige o vlastitom tijelu i umu. Životni stil jesu odnosi, ponašanje i svijest kojom studenti djeluju u svojoj okolini. Zato je važno stvoriti pozitivne navike o brizi prema vlastitom tijelu i mentalnom zdravlju već u studenskim danima.
Cilj programa je stjecanje osnovnih kinezioloških znanja o utjecaju bodybuildinga, kardio fitnessa i grupnih fitness programa na antropološka obilježja. Studenti će usavršiti prethodno stečena i usvojiti nova motorička znanja iz odabranog fitness programa. Bodybuilding – vježbama sa slobodnim utezima i na trenažerima utjecat će se prvenstveno na razvoj snage i jakosti, ali i na opću aerobnu i anaerobnu izdržljivost.
ŠKOLA TRČANJA – Vojno igralište Trsat
Studenti će pomoću naučenih kretnih i tehničkih atletskih struktura utjecati na unapređenje motoričkih znanja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti i zdravlja.
- trčanje zadanih dionica različitim tempom
- niski i visoki skip, grabeći korak, atletski start i istrčavanje
- kratke dionice, štafetno trčanje
STOLNI TENIS – Zgrada Odjela, Kampus
Studenti će moći pravilno koristiti osnovne udarce u stolno teniskoj igri s partnerom / Odabrati i pravilno izvoditi vježbe primjerene razvoju i unapređenju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti ( servis, forhend, bekehend, topspin )
Para stolni tenis
Para stolni tenis je sport je sport koji omogućava minimalnu promjenu pravila i uključiv je za veliku većinu ljudi različitih tjelesnih sposobnosti, najčešće onih koji imaju određene teškoće s motorikom.
Program se provodi zajedno u suradnji s Parastolnoteniskim klubom “Rijeka”. Sportaši različitih tjelesnih sposobnosti, osim onih s oštećenjem vida, mogu se natjecati u stojećim ili sjedećim klasama. (više informacija na: https://www.paralympic.org/table-tennis/about)
Parastolni tenis je treći najveći paraolimpijski sport po broju sportaša i trenira se u više od 100 zemalja.
Sportaši svih skupina tjelesnih oštećenja, osim slabovidnih, mogu se natjecati u stojećim ili sjedećim klasama. (https://www.paralympic.org/table-tennis/about)
Stolni tenis je nevjerojatno brza igra koja unaprjeđuje mentalne i fizičke sposobnosti igrača i pruža brojne dobrobiti. Mogućnost ozljeda je svedena na minimum, tako da stolni tenis mogu igrati igrači svih uzrasta, od najmlađe dobi pa sve do duboke starosti. Osim što ima dokazano dobre učinke na zdravlje, stolni tenis ujedno je jako zabavan sport koji potiče na druženje i može se igrati tijekom cijele godine.
Vježbe disanja i općepripremne vježbe
U oklonostima različitih stresnih i kriznih situacija mnogi osjećaju pojačanu tjeskobu, nemir, neodređeni strah praćen nizom tjelesnih simptoma kao što su lupanje srca, otežano disanje, trnci, „knedla u grlu“, znojenje, bolovi u leđima, probavne smetnje, probleme sa spavanjem i drugo. Istraživanja su pokazala kako vježbe disanja učinkovito mogu ublažiti ankioznost. Radi se o vrlo jednostavnoj i nezahtjevnoj tehnici koja ne oduzima mnogo vremena. Duboko, polagano dijafragmalno/trbušno disanje nam osigurava optimalni dotok kisika i uklanjanje ugljičnog dioksida što je važno za pravilno funkcioniranje tijela. Ovakva vrsta disanja se može naučiti, što je korisno jer nam to može pomoći da poboljšamo svoje mentalno i fizičko zdravlje. (https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/04/Upute-za-vjezbe-disanja.pdf)
Fiziološke promjene uključuju:
- sniženi krvni tlak i otkucaje srca
- smanjene razine hormona stresa u krvi
- smanjeno nakupljanje mliječne kiseline u mišićnom tkivu
- uravnotežene razine kisika i ugljičnog dioksida u krvi
- poboljšano funkcioniranje imunološkog sustava
- povećana fizička energija
- pojačan osjećaj smirenosti i blagostanja
Opće pripremne vježbe predstavljaju oblikovane vježbe koje su prilagođene odgovarajućim potrebama i nedostacima dijelova tijela. Njima se ostvaruju bitni zadatci u održavanju biološke ravnoteže organizma. Upravo zbog toga tijelu treba osigurati svakodnevnu aktivnost jer je tjelesno kretanje osnovni način očuvanja zdravlja, a ne samo karakteristika života (Pejčić i Trajkovski, 2018).
Opće pripremne vježbe sastoje se od vježbi razgibavanja, relaksacije, istezanja i snaženja bez i sa pomagalima.
Vježbe se kreću od jednostavnih do vrlo složenih gibanja te čine tjelesnu abecedu gibanja.
Opće pripremne vježbe baza su za svladavanje složenijih struktura gibanja. Opće pripremnim vježbama utječemo na antropološki status. Važne su i za pravilno držanje tijela. Opće pripremnim vježbama razvijamo i kvalitetu kretanja te tako postižemo profinjenost kretanja.